
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 20.32 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Height | 10.26 mm |
| Packaging | Bulk |
| Depth | 9.19 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | Unknown |
| Contact Plating | Tin |
| Lead Length | 4.11 mm |
| Contact Material(Contact Finish) | Bronze |
| Pitch | 2.54 mm |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Orientation | Vertical |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 week ago) |
| Color | Blue |
| Gender | Pin (Male) |
| Number of Contacts | 10 |
| ELV | Compliant |
| Connector Type | Header |
| Number of Positions | 10 |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing | 2.54 mm |
| Housing Material | PBT |
| Fastening Type | Latch |
| Connector System | Wire-to-Board |
| Housing Color | Blue |
| Contact Mating Length | 6.0198 mm |
| PCB Mounting Orientation | Vertical |
| Contact Gender | Male |
| Mating Post Length | 6 mm |
| Contact Shape | Square |
| Shrouded End Dimension | 3.76 mm |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 week ago) |
| Mating Connector Lock | With |
| Termination Post Length | 4.09 mm |
| PCB Mount Retention | Without |
Stock: 737
Distributors
pcbx
Unit Price$1.98344
Ext.Price$1.98344
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.98344 | $1.98344 |
| 10 | $1.93385 | $19.33850 |
| 25 | $1.87144 | $46.78600 |
| 50 | $1.47732 | $73.86600 |
| 100 | $1.37045 | $137.04500 |
| 300 | $1.32259 | $396.77700 |
| 500 | $1.27641 | $638.20500 |
| 1000 | $1.21400 | $1214.00000 |
